Girişim Kampüsü Projesi adı altında gerçekleşen deneyim paylaşımlarını içeren, Ustalarla Sohbet kapsamında kürsüye ilk çıkan Hulusi Berik oldu…
 
Girişim Kampüsü Projesi adı altında gerçekleşen deneyim paylaşımlarını içeren, Ustalarla Sohbet kapsamında kürsüye ilk çıkan Hulusi Berik oldu… Girişim Kampüsü Projesi’nin ikinci modülü olan Ustalarla Sohbet, 08 Ekim 2012 tarihinde SirwinstonTea House Yönetim Kurulu Başkanı Hulusi Berik ile başladı. Hulusi Berik, yoğun ilgi gören “Fırsatları Yakala, Yenilikçi Ol” başlıklı konuşmasında, girişimci adaylarına, ileriki yaşamlarında ışık tutacak özel tüyo ve bilgiler verdi. Liyakat Derneği ve Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin işbirliğinde gerçekleştirilen “Girişim Kampüsü Projesi”nin, genç girişimciliğin çoğalması ve özendirilmesi adına çok önemli olduğuna dikkat çeken Berik, bu çalışma sayesinde birçok gencin iş fikrini hayata geçirebilmek adına önemli fırsatlar yakalayacağına inandığını söyledi. Aslında, insanın hayatında fırsat diye birşeyin olmadığını, her dakika etrafta dolaşan fırsatları görebilme yeteneğinin birer fırsat olabileceğini vurgulayan Hulusi Berik, “Kimsenin elinde sihirli bir değnek yok. Etraftaki fırsatları, ‘Bu düşünceden bir şey çıkmaz’ diyerek geri tepersek asıl fırsatı kaçırmış oluruz. Sonuçta, kimse yeni bir Bill Gates’in çıkmasını beklemiyor. Etraftaki fırsatları görebilir ve kullanabilirsek, işte o zaman kendi girişimcilik hikâyemizi yazmış oluruz” dedi.
 Türkiye’de girişimcilik anlamında en boş alanın çevre olduğuna da dikkatleri çeken Berik, sürdürülebilir bir çevre projesiyle birçok girişimci gencin çıkış yakalayabileceğine işaret etti. ABD’nin ekonomi olarak yükseliş trendinde olduğunu, Avrupa’nın ise düşüş seyrettiğini kaydeden işadamı Hulusi Berik, “Özellikle I. ve II. Sanayi Devrimi yüzünden ABD, Avrupa’yı sollayıp geçti. Çin ve Hindistan 1900’lerin başında GSMH üretmeye başladı ve ivmeleri son derece arttı. Suudi Arabistan düşüşte, çünkü, petrol yok olmaya başladı. Bu durumda Türkiye’nin sürdürülebilir projelerle ortaya çıkması gerekir. Örneğin enerji alanında güçlenmeli. Pervaneler, hidroelektrik hatta tartışmalara sebep olsa dahi Nükleer Santrallere ihtiyacımız var. Ancak bu şekilde ilerleyen ülkelerle aramızdaki farkı kapatabiliriz. Aksi halde, Türkiye’nin 2023’te, ekonomisi güçlü ilk 10 ülke arasına girmesini beklemeyin” diye konuştu.

Kendisi de bir “Melek Yatırımcı” olan Berik, Amerika’yı Amerika yapanın melek Yatırımcılar olduğunu kaydederek, genç girişimcilerin projelerini hayata geçirmenin yolunun Melek Yatırımcılardan geçebileceğine dikkat çekti. Türkiye’de 5 adet melek yatırımcı şirketi olduğuna işaret eden Berik, bu alandaki işleyişe değinerek, gençlere melek yatırımcı olarak destek olabileceğini ve son olarak, yeni, sürdürülebilir projelere açık olabileceğini söyledi.

 
hulusiberik02
hulusiberik01