“Markanı Yarat ve Bunu Anlat” başlıklı konuşmasıyla Netsis’in patronu Murat Ihlamur da proje için genç girişimci adaylarının arasındaydı…
 
“Markanı Yarat ve Bunu Anlat” başlıklı konuşmasıyla Netsis’in patronu Murat Ihlamur da proje için genç girişimci adaylarının arasındaydı… Projenin üçüncü gün etkinlikleri kapsamında Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde eğitim gören proje katılımcılarıyla ile uzaktan eğitim alanlar için kürsüye, bu kez de teknoloji alanında İzmir ve Türkiye’nin en önemli isimlerinden Netsis Yazılım’ın Kurucusu ve CEO'su Murat Ihlamur çıktı.
 9 Eylül Üniversitesi Endüstri Bölümü’nü bitirdikten sonra Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’nde Yüksek Lisans yapan Murat Ihlamur, zor koşullarda eğitim gören gençlerin marka yapma konusunda daha başarılı olduklarını gözlemlediğini belirterek, azmin önemine dikkat çekti. Kendi işini de zor koşullar altında kurduğuna işaret eden Ihlamur, 1991 yılında kurduğu Netsis’in ilk kuruluş aşamasında “Gerilla Pazarlama” adını verdiği birebir görüşmelerle işini tabana yayabildiğini ifade etti. Bir markayı yaratırken, güvenirliliğin ve verilen paranın karşılığında sunulan hizmetin muhakkak dengede olması gerektiğine dikkat çeken Ihlamur, aksi takdirde müşteri memnuniyetinin yerini hezimete bıraktığını bunun da piyasadan kopup gitmek için yeterli bir sebep olduğunu kaydetti. Girişimciliğinin ilk yıllarında haftada 7 gün ve günde 17 saat çalıştığını belirten işadamı, “Biz o zamanlar sıfırdan yeni bir marka yarattık. Bunda da birebir gerilla pazarlaması uyguladık. Rakipler büyük olsa da marka yaratmada mutlaka bir fırsat olabileceğini görerek, rakiplerimizin zafiyetlerini biz kapattık. Sonuç olarak bir sene içinde rahat bir yola girmeyi başardık. Hem Gerilla Pazarlaması stratejimizle hem de bayi kanalıyla hızla yayılarak, 1996 yılında önemli bir marka haline geldik. Mısır, İran, Ukrayna’da açılan ofislerle ülke dışına taşan bir başarı yakalayan Netsis’in bundan sonra dünyaya yayılmak adına önemli çalışmalar içinde olduğunu ifade etti.
 
muratihlamur02
muratihlamur01