Liyakat ve Ege Üniversitesi’nin işbirliği sayesinde İzmir, Genç Girişimciliğin merkezi olacak
 
Liyakat ve Ege Üniversitesi’nin işbirliği sayesinde İzmir,  Genç Girişimciliğin merkezi olacak Genç ve kadın girişimciliğinin gelişimine olanak sağlayacak platformlar yaratmayı amaçlayan Lider Yaratıcı Katılımcılar – Liyakat Derneği’nin, Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile işbirliği içinde sürdürdüğü “Girişim Kampüsü” Projesiİzmir’de genç girişimcilik fırtınası yarattı. Akademik eğitimlerden sonra gelen ikinci modül “Ustalarla Sohbet” kapsamında kürsüye çıkan işadamları, gençlerin dinamik soruları karşısında terlemeye devam ederken, gençler de duayen işadamlarının deneyim paylaşımları sayesinde girişimciliğe dair önemli tüyolar edindi. Bu kapsamda usta girişimcilerle proje kapsamında buluşan gençler, bir başka sanayici ve duayen EBSO Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Ender Yorgancılar’la da biraraya geldi.
 Yorgancılar’ın katıldığı “Ustalarla Sohbet” toplantısında bir konuşma yapan Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haluk Soyuer, projenin başarıya ulaşması, genç girişimcilerin iş dünyasına kazandırılması için üniversite ve derneğin özverili bir çalışma sergilediğini ifade etti. Liyakat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Berkay Eskinazi ise, bu projenin girişimci olmak isteyen gençler için bir fırsat olduğunu dile getirerek, “Burada gençlerimiz aldıkları akademik eğitimler ve usta deneyim paylaşımları sayesinde önemli bir yol aldılar. Geldikleri gün ellerinde sadece proje fikirleri vardı. Bugün ise, hem akademik eğitimler hem de usta deneyim paylaşımları sayesinde, projelerini nasıl hayata geçirebileceklerini, bunun için nasıl bir yol izleyeceklerini a’dan z’ye öğrenmiş bulunuyorlar. Mutlak başarıya ulaşacaklarına inancım tamdır” dedi.

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar’ın deneyimlerini dikkat ve özenle dinleyen geleceğin girişimci adayları, kritik sorularıyla da usta sanayiciyi terletmeyi başardılar. “Sürdürülebilirlik” başlıklı konuşmasında, istikrarın önemine işaret eden Yorgancılar, konuşmasında ilginç girişimcilik örneklerine de yer verdi. Başarıdan korkan insanların başarıyı beklemesinin hayal olacağını da vurgulayan Yorgancılar, “Eskiden memur olmak herkesin istediği düşlediği birşeydi, şimdi ise girişimci olmak herkesin hayali. Yeni fikir üreten, analiz yapabilen, meraklı olan, geleceği öngörebilen, hayal gücü kuvvetli olanlar girişimcilik için güçlü adaylardır. Başarısızlıktan korkmayın, başarı mutlaka bir gün azmederseniz kapınıza gelir. En önemlisi kendinize güvenin. Benim hayattagüvendiğim iki şey vardır. Biri her sabah aynaya baktığımda gördüğüm, diğeri de gökyüzüne bakıp göremediğimdir. Siz kendinizi bazen ne kadar planlarsanız planlayın, ne kadar cevapları ezberlerseniz ezberleyin hayat size aynı soruları sormuyor. O yüzden kendinize güvenin, korkmayın, girişiminizi hayata geçirmek için azmedin” dedi. İş dünyasının önündeki fırsatlara da değinen Yorgancılar, hükümetin “Kentsel Dönüşüm” çalışmaları kapsamında inşaat ve yan sektörlerinin gelecek 10 yıl içinde büyük bir hareketlilik içine gireceğini de sözlerine ekledi. E ticaret, lojistik ve dayanıklı gıda üretimialanlarında girişimciliğin önünün çok açık olduğunu da ifade eden Yorgancılar, “Eskiden çalışma hayatında alın teri vardı. Şimdilerde ise akıl teri, alın terinin önüne geçmiş durumda. Akıllı, yeni girişimler ya da mevcutta olup yeni bakış açısıyla sürdürülebilir olan projeler başarıya ulaşacaktır. Yeni girişimcilerin çıkması ve iş hayatına atılımlarının başında maddi açıdan zorlanmamalarına katkı sağlamak için, sanayi odaları olarak bir düşüncemi TOBB’a sunacağım. Kararı tabi ki TOBB verecek. Önerim, belirli yaş sınırlaması kaydıyla, yeni girişimcilerden oda kayıt ücreti alınmamasını TOBB’a öneri olarak sunmak olacak” dedi.

 
enderyorgancilar04
enderyorgancilar03
enderyorgancilar02
enderyorgancilar01