GİRİŞİM KAMPÜSÜ PROJESİ, GENÇ GİRİŞİMCİLİKTE YENİ BİR ÇIĞIR AÇTI
 
GİRİŞİM KAMPÜSÜ PROJESİ, GENÇ GİRİŞİMCİLİKTE YENİ BİR ÇIĞIR AÇTI Lider Yaratıcı Katılımcılar – Liyakat Derneği’nin, Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile işbirliği içinde sürdürdüğü “Girişim Kampüsü” Projesi tüm hızıyla devam ediyor. İki haftadır Türkiye genelinden birçok sanayici, duayen ve akademisyeni gençlerle buluşturan proje sayesinde genç girişimcilikte yeni bir çığır başladı. Gençler, üç haftadır yoğun bir tempoda gerçekleşen proje kapsamında, Özyeğin Üniversitesi Girişim Fabrikası Koordinatörü İzmirli İhsan Elgin’le biraraya geldi.
 Gençlerin Girişimcilik Dehası olarak da tanıdığı Özyeğin Üniversitesi Girişim Fabrikası Koordinatörü İzmirli İhsan Elgin'in ,“Fikrini Bul, Hayata Geçir” başlıklı deneyim paylaşım toplantısına gençler yoğun ilgi gösterdi. Kendisi de İzmirli olan İhsan Elgin, girişimciliğe ilk atıldığı yıllarda İzmir merkezli kurduğu iki şirketinin bugün itibariyle yurtdışına kadar yayılmayı başardığını paylaştı. Şimdiye kadar iki kez şirket batırdığını da belirten Elgin, başarısızlığın, başarmak yolunda önemli bir adım olduğunu vurguladı. TÜBİTAK Komisyonunda da görev yapan Elgin, 17 ay önce kurdukları Girişim Fabrikası sayesinde 16 tane şirketin kurulmasında öncü olduklarını vurgulayarak, içinde bulunduğumuz yüzyılın “İş Savaşları” yüzyılı olacağını da kaydetti.

Türkiye’den önemli girişimcilerin çıkması adına yurtdışından ciddi destek yağdığına da dikkat  çeken Elgin, “Türkiye’de girişimciliğin önü çok açık. İnanılmaz destekler var. Girişimci arayan pekçok yatırımcı var.  Ancak ne yazık ki girişim fikri yok. Aslında bu fikirler, ‘Başıma yeni icat çıkarma, eski köye yeni adet getirme’ gibi sözlerimiz sebebiyle daha gençlikte baltalanmaya başlanıyor. Bu bakış açısını değiştirmemiz gerek. Özellikle kadın girişimciler çok az. Yurtdışındaki yatırımcıların büyük kısmı Türkiye’de kadın girişimci arıyor. İzmir, rahat bir kent olması sebebiyle, özellikle kadınlar için tasarım alanında ciddi çıkışlar sağlayabilir. Bu konuda kentin, ciddi bir potansiyeli olduğunu düşünüyorum” dedi.  

 
ihsanelgin02
ihsanelgin01