Dünya Ekonomisi Çin – Asya – Afrika ülkelerine kaydı
 
Dünya Ekonomisi Çin – Asya – Afrika ülkelerine kaydı Lider Yaratıcı Katılımcılar – Liyakat Derneği’nin, Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile işbirliği içinde yürüttüğü “Girişim Kampüsü” Projesinin “Ustalarla Deneyim” paylaşımları toplantısının son konuğu, Heidelberg Cement Trading Genel Müdürü ve Türkiye'nin de içinde bulunduğu Akdeniz, Orta Doğu Bölgesi ve Uluslararası Ticaret Başkanı Emir Adıgüzel oldu.
 Sabahın erken saatlerinde gençlerle biraraya gelen Adıgüzel’in, interaktif ve rakamlara dayalı sunumu büyük ilgi topladı.  “YENİ UFUKLARA YELKEN AÇMAK” başlığındaki konuşmasında, hayat hikayesine de değinen işadamı Adıgüzel, İzmir doğumlu olduğunu vurgulamadan geçmedi.

Harvard Business School ve Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu olan Adıgüzel, kariyerine başladığı Suudi Arabistan'da üç yılının çalışma hayatındaki en zor dönem olduğunu belirterek, “İş dünyasına yeni atıldığım bu üç yıl bana 10 yıl gibi gelmişti” dedi.

Kendini gösterme fırsatının insanın her an karşısına çıkabileceği düşüncesiyle,  bütün çalışanların bilinçli bir şekilde hareket etmesi gerektiğine dikkat çeken Emir Adıgüzel, yabancı şirket yöneticilerinin “Sen ne yaparsın” sorusunu sorduklarında yeterli ve gerekli cevapları verebilmesinin kendisini bugünlere taşıyan en önemli adım olduğunu söyledi. Gençlere, iş hayatında her zaman hazırlıklı olmalarını salık veren işadamı, konuşmasında dünyadaki ekonomik verilere ve iş alanlarına da değindi. 2001 yılında Çin’in Dünya Ticaret Örgütü’ne dahil olmasıyla çıldıran dünyaekonomisinin  bugün itibariyle dahi, kendisine gelemediğini vurgulayan Emir Adıgüzel, evrensel ekonominin artık, Çin, Asya, ve Afrika ülkeleri üzerinden döndüğünü, buradaki taleplere göre şekillendiğini söyledi. Avrupa’da işsizliğin gittikçe arttığına dikkat çeken işadamı, “Avrupa’da halen 200 milyon kişi işsiz. Zenginle fakir arasındaki uçurum gittikçe büyümekte, çalışan işçilerin yüzde 70’i sosyal güvenceden yoksun bulunmakta. Bugün, yüzde 66 lık kısım zengin olmak için uğraş vermekte.  Zenginle fakir arasındaki uçurumun büyümesi tehlikeli sinyaller verebilmekte. Hızlı nüfus artışı, mega kentler, yeni dünya ekseni, big data, inovasyon, temiz ve yaşanabilir çevre artık çok önemlihalalmakta.Hızlı nüfus artışı tüketimi de patlatmakta. Tüm bunlar iş dünyasını her anlamda kıskaca sokmakta. Örneğin, çalışanların yüzde 72’si ne yazık ki tıkanma noktasına geldi. Ama tüm bunlara rağmen değişen dünyayı iyi analiz edin ve ayak uydurun. Sakın korkmayın, başarmak için iyi düşünün ve hazırlıklı olun, fikrinizi mutlaka hayata geçirin” dedi 15 yıl önce internetin hayatımıza girmesiyle başlayan sınırsız yaşamın, bugün dünyayı adeta küçülttüğünü de ifade eden sanayici, “ Artık Çin bile eskisi kadar uzakta değil. Dünya nüfusunun yüzde 40’ı birbirine internetle bağlı durumda. Bilgi artık heryerde. Bilgiyi satabilecek, bilgiyi kavrayıp yönlendirebilecek insanlara ihtiyaç duyulmakta. Bugün herkes Google, aple gibi bilişim ve teknoloji sektörlerinde çalışmak istiyor. Günümüzde iş alanları, bu bilgileri kullanıp satabilenlere göre şekillenecek” dedi.

 
emiradiguzel02
emiradiguzel01