GİRİŞİM KAMPÜSÜ GENÇLERİNE BİR EĞİTİM DE İŞ HUKUKUNDAN
 
GİRİŞİM KAMPÜSÜ GENÇLERİNE BİR EĞİTİM DE İŞ HUKUKUNDAN Girişim Kampüsü Projesi Kapsamında 3 haftadır yoğun bir akademik ve stratejik öneme sahip duayenlerin iş tecrübelerinden faydalanan girişimci adayı gençler, projelerini hayata geçirme öncesinde en çok ihtiyaç duyacakları hukuki bilgilere de sahip oldular. Av. Nilgün Dağgeçen’in şirketini kurmak isteyen gençlere yol gösterecek olan, slaytlarla süslediği hukuki eğitimi, şahıs şirketleri, limited şirketler, anonim şirketler, sözleşmeler, tebligatlar gibi pek çok iş hukuku konularını kapsadı. Bu bilgilerin şu aşamada yabancı gelse de iş kurma sürecinde bilmeye en çok ihtiyaç duyulan alanlardan olduğunu belirten Av. Nilgün Dağgeçen, “Girişimci olunur mu, yoksa girişimci olarak doğulur mu tartışmasını bugünlük bir kenara bırakır ve hukuki sürece bakarsak, daha sonra bürokratik işlemlere boğulmamak adına bu bilgileri kullansanız da kullanmasanız da bilmeniz de fayda var.
 Çünkü girişimci olmayı bir kere düşündüyseniz, bu hayaliniz mutlaka bir gün gerçekleşecektir. O  gün geldiğinde ençok ihtiyaç duyacağınız konuların başında mutlaka iş hukuku gelecektir. O yüzden bu bilgiler mutlaka bir kenarda dursun. Girişimcilik dünyasına adım atmak istiyorsanız mevzuattan iletişime pek çok alanda ayrıntılara hakim olmanız gerekeceği için bilmenizde de büyük fayda var. Örneğin, önce ulaşmak istediğin ekonomik hedefin nitelik ve büyüklüğünü tespit etmelisin. Yeni Türk Ticaret Kanunu'na (YTTK) göre hangi şirket yapısı senin için uygun, bunu saptaman gerek. Bunun için hukuk ve maliye uzmanlarına danışabilirsin. Özellikle bazı faaliyet ve faaliyet gruplarının çeşitli resmi kurum ve kuruluşlarının lisans ve izin süreçlerine tabi olduğunu gözönünde bulundurmalısınız. Bu nedenle şirket konusuna giren faaliyetlerin kapsamı ayrıntılı bir şekilde incelenmelidir. Şirketin konusu ve faaliyet göstereceği alan anlamında farklı teşvikler, kolaylıklar ve düzenlemeler de olabiliyor. Örneğin serbest bölgelerde veya organize sanayi bölgelerinde kurulacak şirketler için bu bölgelere ilişkin farklı kurallar ve süreçler sözkonusu.

İş Hukuku'na ilişkin bildirimlerin yapılması ve belgelerin tedarik edilmesi gerek. İdari izinlerin alınması ve vergisel yükümlülüklerin tanımlanıp yerine getirilmesi aşamaları da takip edilmeli” dedi. 

 
nilgundaggecen03
nilgundaggecen02
nilgundaggecen01