Tanıtım Toplantısından Notlar
 

Girişimcilik faaliyetlerinin İzmir ve Ege Bölgesi’nde gelişmesi adına yaptığı çalışmalarla dikkat çeken LİYAKAT – Lider Yaratıcı Katılımcılar Derneği ve Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi işbirliğinde “Girişim Kampüsü” projesi hayata geçiriyor. Liyakat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Berkay Eskinazi ile Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haluk Soyuer, iki kurumun girişimcilik alanında ortak çalışma yürütmesini içeren işbirliği protokolü imzalandı.

Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen organizasyonda “Girişim Kampüsü” projesi hakkında bilgi verildi.

AKADEMİK BİLGİ REEL SEKTÖRE AKTARILACAK

Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haluk Soyuer, yetişmiş bireylerin iş yaşamında var olabilmesinin ülke ekonomisinin geleceği açısından önemine dikkat çekerek, girişimciliğin ön plana çıkması, gençlerin bu konuya yöneltilmesi, bilgilendirilmesi ve gerekli yetkinliklerle donatılmaları gerektiğini belirtti. 

Prof. Dr. Soyuer, “İşletmecilik alanında bilginin ve eğitimin önemi artmaktadır. Ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkelerin kalkınması, bilimsel düşüncenin yaygınlaştırılması ve üniversitelerdeki bilgi birikiminin topluma ve reel sektöre aktarılması ile gerçekleşebilir. İki kuruluş arasında gerçekleştirilecek işbirliğinin sonucunda, aktarılan bilgi ve deneyimlerle verimli paylaşımların olacağı düşüncesindeyim. Bu tür projeler, akademik birimlerce sağlanan eğitimin yanı sıra gençlere iş hayatına yönelik uygulamaları birleştirme şansı vermesi nedeniyle oldukça önemlidir. Program kapsamında fakültemiz öğretim üyeleri, akademi ve uygulamanın bir arada sunulduğu dinamik bir eğitim planı hazırlamaktadırlar. Umuyorum ki elde ettiğimiz bu işbirliği iklimini gelecekte de sürdüreceğiz” dedi.

GİRİŞİM KAMPÜSÜ “DAHİ FİKİRLER GENÇ GİRİŞİMCİLER”İ HAREKETE GEÇİRECEK

LİYAKAT Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Berkay Eskinazi, girişimciliğin gündemde kalmasını sağlamak için çalıştıklarını belirterek, genç girişimciliğinin önemine değindi. İzmir’in işsizliğin yoğun olduğu iller arasında 6’ıncı sırada bulunduğuna işaret eden Eskinazi, “İzmir, sahip olduğu üniversiteler ile büyük bir eğitim kampüsü haline geldi. Burada bize düşen görev, gençlerimiz ile iş dünyası arasında köprü olmak. Bu anlamda girişimcilik eğitim ve uygulama faaliyetleri büyük önem taşıyor” diye konuştu.

Girişimciliğin cesaret ve sabır gerektiren uzun bir yolculuk olduğunu ifade eden Eskinazi, girişim yolculuğunda gençlerin desteğe ihtiyacı olduğunu belirtti. Girişimcilik kültürünün oluşturulmasında, önemli yapı taşlarından biri olan gençlerin, girişimcilik eğitimi ve uygulamaları ile donatılması gerektiğini vurguladı. Eskinazi, sözlerine şöyle devam etti: “Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile işbirliğimizin, bölgemizdeki girişimcilik faaliyetlerini ateşleyeceğine inanıyorum.  Düzenleyeceğimiz etkinlikler, eğitim programları, mentörlük hizmetleri, gençleri iş dünyası ile buluşturan faaliyetler ve yarışmalar sonucunda İzmir’in girişimciliğin merkezi olmasını hedefliyoruz. Gerçekleştireceğimiz ilk projemiz olan “Girişim Kampüsü” ile “dahi fikirler, genç girişimciler”i harekete geçirmeyi hedefliyoruz. Proje kapsamında verilecek girişimcilik eğitimi sonrasında girişimcilik proje yarışması ile dereceye giren projelerin hayata geçebilmesi için destek olacağız. İş dünyasında geleceğin aktörlerini girişimci ruha sahip bireyler olarak hazırlamak bizlerin görevi. Gençlerimizin sahip olduğu enerji,  bizlerin deneyim ve tecrübeleri birleşince İzmir’in girişimciliğin merkezi olması kaçınılmaz.” Hayattaki en büyük riskin hiçbir şey yapmadan öylece durmak olduğunu söyleyen Eskinazi, gençlere seslenerek, “Kendinizi adayacağınız hayali bulduğunuzda her şey gerçekleşmeye başlayacak. Yeterki yerinizden kalkın ve ayağınızı bir santim olsun öne doğru atın. Göreceksiniz ki hayat size 2 santim daha çok yaklaşacaktır. Hayalleriniz ise bir o kadar daha çok. Yeter ki isteyerek ve inanarak, kararlıkla yola koyulun” dedi.

130 GENCE GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ

LİYAKAT Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve “Girişim Kampüsü” Proje Lideri İrem Pehlivanoğlu, projeye ilişkin bilgi verdi. Liyakat Derneği ve Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin internet sitesinde yer alan başvuru formları ile 15 Haziran-15 Eylül tarihleri arasında “Girişim Kampüsü”ne başvuru yapılabileceğini belirten Pehlivanoğlu, projenin 18-30 yaş arasındaki tüm gençlere açık olduğunu belirtti. Başvuruların 15 Eylül-22 Eylül 2012 tarihleri arasında değerlendirileceğini ifade eden Pehlivanoğlu, “Başvurularda belirtilecek iş fikri değerlendirme açısından çok önemli. Değerlendirme sonucunda 30 kişi örgün, 100 kişi e-learning olmak üzere toplam 130 gence girişimcilik eğitimi verilecek. Eğitim programının ardından girişimcilik proje yarışması düzenleyeceğiz. Dereceye giren 5 proje ödüllendirilecek ve mentörlük hizmeti ile desteklenecek. Girişimci ruha sahip tüm gençlerin projemize ilgi göstereceğine inanıyorum” diye konuştu.

HEDEF İŞ KONSEPTÇİLERİ YARATMAK

E.Ü. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölüm Başkan Yardımcısı ve Yönetim Organizasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Jülide Kesken ise, hayal etmenin başarıya giden yolu çizdiğini belirterek, gençlere düş kurma, yaratma, öncülük etme ve hayal etmeyi yaşamlarına entegre etmelerini öğütledi.

 

Prof. Dr. Kesken, gençlere seslenerek, “Bilgi çağında, rekabet ürünlerle ya da hizmetler arasında değil, birbirleri ile yarışan iş konseptleri arasında yaşanıyor. Yeni ekonomide buluşçuluğa ilişkin analiz birimi ürün ya da teknoloji değil, iş konseptidir. Bir iş konseptçisi haline gelin” dedi.

AMAÇ PARA KAZANMAK DEĞİL, BAŞARI OLMALI

Foto6

Gençlerin yoğun ilgi gösterdiği toplantıda Simit Sarayı’nın kurucusu ve sahibi Haluk Okutur da başarı hikayesini gençlerle paylaştı. “Hayalleriniz ne kadar büyükse, yaptıklarınız da o kadar büyük olur” diyen Okutur, bir hayal ile başladığı Simit Sarayı girişimi için yeni hayalini açıkladı.

Mc Donalds’ın dünyada 34 bin şubesinin olduğuna işaret eden Okutur, hedefinin dünyada 34 bin artı bir şubeye ulaşmak olduğunu vurguladı. Okutur, sözlerine şöyle devam etti: “Simit 600 yıldır kullanılan geleneksel bir ürün. İzmir’de gevrek denilen simit lezzetli olması, fiyatının uygun olması, günün her saati ve yılın 365 günü tüketilmesi nedeniyle çok kıymetli bir ürün. Daha modern koşullarda üretip satmak gerekiyordu, hak ettiği değeri vermek gerekiyordu. Simit Sarayı ile biz bunu yaptık. Siz de bir hayal kurun. Sizden başka size inanan olmayacak, siz kendinize inanmalısınız. Hedefiniz olmalı ve çok çalışmalısınız. Özgüven ve cesaret bize lazım olan şeydir. Ayrıca empati yapabilmek önemlidir. Ürün alırken, ürün satarken, bir projeye başlarken empati yapmalısınız. Para kazanmak hedef olursa, para kazanırsınız ama başarı olmazsa o para çok çabuk gider. Başarılı olunca para da kalıcı olur.”